З гамірної міської вулиці все виглядає як звичайний будівельний майданчик: автомобілі проносяться повз різнокольорові тимчасові рекламні банери, а червоний двоповерховий автобус дозволяє зрозуміти, що ми у центральній частині Лондона. Кран розвантажує з кузова автомобіля великий вантаж, спакований у білу плівку. Але насправді це невеличкий фрагмент нової історії будівництва: вантажівка привезла готову ліфтову шахту, яку збираються встановити прямо в будівлю за декілька годин замість звичайних тижнів.
Необхідність будувати швидше та безпечніше вже давно тяжіє над будівельною галуззю. Більш ніж половина всього населення планети проживає в містах, і очікується, що до 2100 року цей показник зросте до 85 відсотків. Додайте до цього прагнення створити зручні для мешканців міста майбутнього з мінімальним впливом на навколишнє середовище, природні ресурси та біорізноманіття. Легко зрозуміти, що модульне будівництво зростає саме тому, що пропонує відповідь на багато з цих викликів.
Що таке модульне будівництво?
Модульне будівництво означає, що елементи будівлі виготовляють за межами об’єкта в контрольованому заводському середовищі та встановлюють безпосередньо в будівлю. Існує багато підходів до реалізації модульного принципу, від застосування окремих елементів, що скріпляються один з одним за допомогою стандартизованих з’єднань, до комплектних наборів тривимірних блоків для створення споруди. Переваги починаються зі створення більш безпечного та контрольованого робочого середовища та поширюються майже на всі процеси – аж до розрахунку показників прибутковості.
«Деякі модульні технології були суттєво адаптовані, зокрема в певних сегментах галузі, — розповідає Емі Чен (Amy Chen), директорка з інновацій KONE. — Існує потужна мотивація. Цілком імовірно, що до 2030 року ринкова вартість модульного будівництва лише житлової нерухомості в Європі та США досягне позначки в $130 мільярдів з глобальним потенціалом до 14,4 трильйона доларів».
Пані Чен також посилається на звіт глобального інституту McKinsey за 2019 рік, в якому зазначено, що всі сучасні модульні проєкти скорочують тривалість будівництва на 20-50 відсотків. «Ми в KONE постійно намагаємося з’ясувати, як допомогти нашим клієнтам виконувати цей етап будівництва швидше, ефективніше, зі споживанням меншою кількості матеріалів і енергії», — говорить вона.
Апробація концепції: будівля S5, район Кінгс-Кросс, Лондон
KONE втілила ці амбіції в життя у 2020 році під час реалізації проєкту будівлі S5 в районі Кінгс-Кросс в Лондоні, у партнерстві з будівельною компанією Laing O’Rourke, щоб довести, що модульні технології можна також поширити на спорудження ліфтів. Через адаптацію та подальший розвиток рішення, яке було вперше використано на круїзних лайнерах приблизно десять років тому, KONE змогла запропонувати важливі переваги для будівництва нових об’єктів нерухомості.
«До весни 2020 року ми успішно розробили робочу систему та змонтували два прототипи, й обидва проєкти мали переконливий успіх. Вони довели, що концепція є життєздатною, і що ліфт можна збудувати у модульний спосіб, саме так, як ми його спроєктували», — каже Сем Уорд (Sam Ward), керівник групи у підрозділі Технологій та Інновацій компанії Laing O’Rourke.
Робітникам на об’єкті не доводиться обробляти великі обсяги матеріалів, що зазвичай доставляються на об’єкт, або створювати численні закриті зони під час збирання ліфтових шахт. Це пов’язано з тим, що об’ємні рамні конструкції виготовляються за межами будівельного майданчика, потім збираються, забезпечуються захисною упаковкою та зберігаються готовими до відвантаження на об’єкт.
«Однією з головних переваг модульної системи є те, що вона сприяє створенню безпечнішого робочого середовища для монтажників, — додає пан Уорд. — Ми переносимо виконання робіт з відносно невеликого, темного та вологого замкненого простору на об’єкті, що будується, у контрольоване заводське середовище. Крім того, здійснюється лише одна доставка замість кількох доставок невеликих компонентів».
Підіймання модуля з платформи вантажівки та його переміщення в шахту займає близько 90 хвилин. Виходячи з наявного практичного досвіду, монтаж кожного поверху зазвичай займав один тиждень, тому технологія, що дозволяє встановити цілий триповерховий модуль за півтори години, має потенціал трансформувати всю галузь. Завдяки цьому споруда, що будується, також набуває захист від впливу вологи та атмосферних факторів набагато раніше.
Працівники розповідають про численні переваги, включно зі зменшенням потреби в складських приміщеннях, скороченням обсягів висотних і ручних робіт, а також помітним зменшенням зайвих переміщень, пилу та шуму на об’єкті.
Як модульні технології сприяють створенню безбар’єрного та більш доступного міського середовища
Попри те, що пріоритетними аспектами модульного будівництва є продуктивність та безпека, цікаво спостерігати, як ці технології впливають на дизайн і функціональність місць загального користування. Окрім оптимізації етапу будівництва, модульний підхід сприяє досягненню більшої гнучкості використання будівлі через легку заміну, перепрофілювання або модернізацію окремих елементів відповідно до зміни їх цільового призначення. Така готовність будівлі до майбутніх викликів робіть проєкти більш економічно обґрунтованими й екологічно раціональними.
Саме цей підхід було використано в Шанхаї, де згідно з постановою муніципалітету кожна чотириповерхова будівля має бути оснащена ліфтом для задоволення потреб населення, що старіє. Більшість мешканців будівель були людьми похилого віку або мали обмежені фізичні можливості, тому ліфти потрібно було зробити доступними для всіх груп населення, передбачити голосовий інтерфейс та інтегрувати застосунки для людей із порушенням зору.
«Проєкт у Китаї мав на меті покращити доступність та зробити міський простір зручнішим для повсякденного життя, причому зробити це швидко та з мінімальними незручностями для орендарів, — пояснює пані Чен. — Те, що модульний підхід дозволяє докорінно змінити доступність будівлі за тиждень замість місяця, допомагає людям зберегти самодостатність».
Крім того, на людському рівні модульність може зробити простір не тільки менш фізично незручним, але й надати впевненості його жителям. Модульна концепція дарує будівлі здатність адаптуватися до потреб, що змінюються протягом нашого життя, й пропонує безмежний потенціал врахування вікових змін і навіть можливість збільшення кількості мешканців без переселення до іншого будинку.
«Ми не лише будуємо ліфти, але й забезпечуємо переміщення потоків людей. Місія нашої компанії полягає в тому, щоб допомогти людям вільно рухатися всередині та довкола будівель, щоб зробити простір більш людиноцентричним», — так пояснює пані Чен філософію, яка враховує як процес, так і кінцевий результат.
Будуємо міста майбутнього разом!
У світі в цілому та в кожній окремій галузі ми прагнемо створити зручніші умови для мешканців міст майбутнього. Окрім багатьох практичних переваг, рух у напрямку модульного будівництва свідчить про перетворення індустрії будівництва в інноваційну силу — і це надихає.
«Краса і привабливість цих рішень полягає у тому, що вони не є розрізненими та окремими, і ми здатні впроваджувати дуже схожі рішення по всьому світу на основі стійкої, масштабованої та відкритої інфраструктури», — сказав технічний директор KONE Мацей Кранц (Maciej Kranz), виступаючи на форумі «Millennium Innovation 2022». Він також наголосив на необхідності співпраці промисловості, уряду та наукової спільноти задля створення максимально комфортних умов для людей.
«Міське і природне, зручність і спільне використання не повинні бути взаємовиключними. І модульні технології будівництва відіграють ключову роль у досягненні такого балансу», — підсумував він.